Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-04 21:46
Ewa Kotowska-Rasiak

Stypendia dla młodzieży w Kaliszu

66 uczniów z 33 dekanatów diecezji kaliskiej odebrało stypendia im. św. Jana Pawła II. Uroczystość odbyła w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Stypendia młodzieży wręczył biskup kaliski Edward Janiak.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo koronki do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem, które w kaplicy seminaryjnej poprowadził ks. Marcin Załężny, ojciec duchowny seminarium.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak powtórzył za św. Janem Pawłem II, że młodzi są nadzieją i radością Kościoła. Wskazał, że w tym roku diecezja kaliska świętuje jubileusz 25-lecia powołania przez Jana Pawła II do istnienia. Poinformował, że 25 marca w każdej parafii odbędzie się modlitwa dziękczynna, a centralne uroczystości zaplanowano na 3 czerwca, kiedy to przy bazylice kaliskiej uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że 4 czerwca minie 20 lat od wizyty papieża Jana Pawła II w Kaliszu. Biskup wyjawił, że darem na jubileusz diecezji będzie utworzenie Zespołu Szkół Technicznych w Centrum Józefologicznym w Kaliszu oraz oddanie do użytku Domu Opieki w Złoczewie przeznaczonego dla ludzi starszych potrzebujących opieki.

Bp Janiak przekonywał, że w życiu bardzo ważne są relacje między człowiekiem a Panem Bogiem. - Kościół zawsze uczestniczy w kształtowaniu intelektu, ale też w pracy duchowej, czyli kształtowania ducha i charakteru młodego człowieka – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej. Wskazał, że najważniejszym miejscem na ziemi jest rodzina. – W rodzinie przekazywane są wartości duchowe, które nigdy się nie starzeją. Z tym bagażem człowiek wychodzi w świat i to jest najpiękniejszy testament. Nie zapominajcie nigdy o tych wartościach duchowych – powiedział hierarcha.

Młodzież stypendia zamierza przeznaczyć na dalsze kształcenie. – Uczę się w gimnazjum. Nauka nie przysparza mi kłopotów. Najbardziej lubię historię, język polski i języki obce. Stypendium zamierzam przeznaczyć na rozwój swojej wiedzy – powiedział Krzysztof Wałkowski z Kobylina. - Fascynują mnie nauki ścisłe, język polski i języki obce. Chciałabym to stypendium przeznaczyć na dobry cel dla mojej rodziny – zaznaczyła Marta Kosmala z Dziadowej Kłody. Katarzyna Nowak ucząca się w kaliskim liceum jeszcze nie wie na jaki cel wyda pieniądze ze stypendium. – Bardzo lubię język polski. W przyszłości chcę studiować pedagogikę, co pozwoli mi uczyć dzieci – stwierdziła licealistka.

W uroczystości uczestniczyli także: wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu ks. kan. Marcin Papuziński, notariusz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu ks. kan. Krzysztof Duchnowski, siostry pracujące w kaliskiej Kurii s. Nikodema Buerger i s. Sylwia Czaplicka, kapłani, katecheci i młodzież.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy