Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-20 11:13
iz / episkopat.pl

Sekretarz generalny KEP: podtrzymać potencjał młodzieży po ŚDM

Nie tylko Kościół w Polsce, ale także środowiska polonijne powinny się włączyć w zagospodarowanie duszpasterskie młodzieży, która podczas ŚDM ujawniła swoje potrzeby duchowe – mówił sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński w sobotę na spotkaniu z prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej.

Autor/źródło: episkopat.pl

Spotkanie odbyło się w siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. Uczestniczyli w nim duszpasterze polonijni oraz świeccy przedstawiciele duszpasterstw z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Węgier oraz bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji.


Bp Artur Miziński przypomniał o najważniejszych wydarzeniach duszpasterskich Kościoła w Polsce w ubiegłym roku. Były to zwłaszcza kwietniowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Gnieźnie i Poznaniu, następnie – poprzedzone dniami w polskich diecezjach – Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i wizyta papieża Franciszka w Polsce w lipcu, w październiku Wielka Pokuta na Jasnej Górze z udziałem ponad 100 tys. wiernych oraz Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana, proklamowany w sanktuarium miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Kościół w Polsce obchodził także podobnie jak Kościoły partykularne na całym świecie Rok Miłosierdzia, ogłoszony przez papieża Franciszka.


Zaznaczył, że wszystkie te wydarzenia nie miały charakteru „chwilowego”, czyli związanego z jedną uroczystością, ale że nierzadko pochłonęły więcej niż rok przygotowań, jak w przypadku obchodów chrztu czy w jeszcze większym stopniu – prac nad organizacją i przebiegiem Światowych Dni Młodzieży. Były to przygotowania nie tylko na płaszczyźnie kościelnej (w diecezjach, parafiach, wspólnotach i stowarzyszeniach), ale także w porozumieniu Kościoła z państwem i jego instytucjami.


Zwłaszcza ŚDM wraz z dniami w diecezjach pokazały potencjał wierzącej młodzieży, który Kościół w Polsce powinien umieć wykorzystać – wskazywał bp Artur Miziński, zwracając uwagę, że duża część uczestników krakowskich wydarzeń pochodziła ze środowisk polonijnych.


Biskupi i duszpasterze Kościoła w Polsce zastanawiają się, jak podtrzymać ów potencjał młodzieży, stworzony na bazie wolontariatu i dotyczący często osób dotychczas nie zaangażowanych w katolickich wspólnotach. Chodzi zatem o „zagospodarowanie duszpasterskie młodzieży, która podczas ŚDM ujawniła swoje potrzeby duchowe oraz gotowość aktywnego włączenia się w życie Kościoła” – tłumaczył sekretarz generalny Episkopatu.


Bp Miziński poinformował też duszpasterzy polonijnych o niedawnych wydarzeniach związanych z propozycjami zaostrzenia przepisów ustawy antyaborcyjnej. Z ubolewaniem stwierdził, że w środowisku pro-life nastąpił podział ze względu na kwestię karalności kobiet za przeprowadzenie aborcji.


Przypomniał, że Kościół jest za pełną ochroną życia, natomiast tworzenie rozwiązań legislacyjnych, które byłyby możliwe do uchwalenia nie należy do Episkopatu Polski, a do odpowiednio uformowanych katolików świeckich.


„Wśród nich są ci bardziej radykalni i mniej radykalni, którzy nie są w stanie wypracować jednego projektu, na czym tylko tracimy” – stwierdził sekretarz generalny KEP. Dodał, że nie zanosi się, aby również w tym roku podziały w środowisku pro-life się skończyły.


Bp Miziński zapoznał też duszpasterzy z nadchodzącymi wydarzeniami w Kościele w Polsce. Rok 2017 upłynie głównie pod znakiem uroczystości związanych z kultem maryjnym. Będą to m.in. 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej (14-15 sierpnia), 300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (8 września) oraz 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 50. rocznica koronacji obrazu.


Kościół w Polsce przygotowuje się także do lokalnych obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich. Obchody ogólnopolskie z udziałem Episkopatu Polski odbędą się 6 czerwca Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Tamże 6-7 czerwca zostanie zorganizowane zebranie plenarne KEP.


W marcu Kościół będzie świętował 25-lecie powstania nowych diecezji. Bulla „Totus Tuus Poloniae populus” papieża Jana Pawła II reorganizująca podział administracyjny Kościoła w Polsce została wprowadzona 25 marca 1992 r. Przedstawiciele Episkopatu Polski wezmą udział w obchodach powstania diecezji warszawsko-praskiej.


Kościół powoli przygotowuje się także do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma być temu w dużej mierze poświęcone jedno z pierwszych posiedzeń Episkopatu w 2018 roku.


Sobotnie obrady Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej – drugi z trzech dni – rozpoczęły się od Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego KEP.


W czasie homilii bp Miziński wskazał, że góra przemienienia, Góra Tabor, o której mówi dzisiejsza Ewangelia jest dla Prezydium szczególnym miejscem na odkrycie nowego światła w posłudze duszpasterskiej wobec naszych rodaków w Europie zachodniej.


„Zgromadził was tu Chrystus, aby mówić wam o słowie, aby na nowo rozpalać w was wiarę i miłość do tego, do czego zostaliśmy, zostaliście powołani” – powiedział bp Miziński.


Prezydium obraduje pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Omawiane są m.in. najważniejsze problemy duszpasterskie Polonii za granicą, a także organizacja kongresów nowej ewangelizacji w środowiskach polonijnych. Rozmowy dotyczą także przygotowania spotkania plenarnego w Schoenstatt, planowanego w dniach 29 września – 1 października.


KAI/BPKEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-20 09:32:34
miniaturka

Katowice: zmarł ks. prof. Wincenty Myszor

Zmarł ks. prof. Wincenty Myszor - był profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych, wybitnym patrologiem, koptologiem i znawcą tekstów gnostyckich. Do 2008 r. pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Miał 75 lat.
2017-02-20 10:12:33
miniaturka

Berlin: Fundacja Maksymiliana Kolbego ma 10 lat

W Berlinie odbyło się 17 lutego posiedzenie zarządu i rady Fundacja Maksymiliana Kolbego powołanej przez episkopaty Niemiec i Polski przez 10 laty. Obradom przewodniczyli abp Ludwig Schick z niemieckiego Bambergu i abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, kierujący pracami Fundacji z ramienia obu episkopatów. Jest ona kontynuatorką istniejącego od 1973 r. Dzieła Maksymiliana Kolbego i pomaga przede wszystkim byłym więźniom obozów koncentracyjnych i gett.
2017-02-20 10:43:42
miniaturka

Polscy świeccy na misjach

Na misjach posługuje obecnie ponad 2 tys. Polaków; największą grupę stanowią osoby zakonne, jednak rośnie co roku liczba misjonarzy świeckich. Obecnie jest ich 55, a kolejne przygotowują się w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej i wolontariatach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne i ruchy kościelne.
2017-02-20 12:16:31
miniaturka
play

CZYM DLA CIEBIE JEST? Zapowiedź rekolekcji internetowych [WIDEO]

Przez cały Wielki Post będziemy zastanawiać się, czym dla nas są ważne kwestie wiary katolickiej
2017-02-20 12:57:41
miniaturka
play

Ewangeliarz OP - 20 lutego 2017 - (Mk 9, 14-29)

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2017-02-20 13:19:25
miniaturka

Bp Milewski do członków Akcji Katolickiej: Bądźcie gorliwymi apostołami

Bądźcie gorliwymi apostołami w miejscach, w których żyjecie i działacie – zwrócił się bp Milewski, do członków zarządów diecezjalnych Akcji Katolickiej, którzy w dniach 17-19 lutego przeżywali rekolekcje w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku