Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-12 10:41
rk / Robert Karp

Bp Greger: pomoc chorym to Ewangelia przełożona na konkret życia

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej spotkał się z pacjentami i podziękował wszystkim, którzy z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.

Bp Piotr Greger w oświęcimskim szpitalu
Autor/źródło: rk

Pomoc chorym i niepełnosprawnym to Ewangelia przełożona na konkret życia, podstawowe znamię chrześcijaństwa – podkreślił bp Piotr Greger, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszom św. w kaplicach szpitala powiatowego w Oświęcimiu i Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej spotkał się z pacjentami i podziękował wszystkim, którzy z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.

Podczas modlitwy wiernych modlono się m.in. o powrót do zdrowia premier Beaty Szydło, która ucierpiała w piątkowym wypadku samochodowym na ulicach Oświęcimia i krótko po zdarzeniu przebywała w miejscowym szpitalu, gdzie przeszła pierwsze rutynowe badania.

W szpitalnej kaplicy oświęcimskiego szpitala biskup przypomniał, o obchodzonym po raz 25. Światowym Dniu Chorego.

„Światowy Dzień Chorego pomaga nam na nowo dostrzec w naszym otoczeniu osoby, które cierpią czy przeżywają jakieś bolesne, ludzkie ograniczenia; zauważamy także tych, którzy poświęcają swoje siły oraz kompetencje zawodowe na rzecz służby chorym i niepełnosprawnym: lekarzy, personel pielęgniarski i całe grono anonimowych osób, które poruszone ewangelicznym duchem miłości bliźniego troszczą się i pielęgnują chorych” – stwierdził biskup i podkreślił, że takie zachowanie to „Ewangelia przełożona na konkret życia, to model postępowania będący podstawowym znamieniem chrześcijaństwa”.

„Od ponad dwóch tysięcy lat chrześcijaństwo uczy nas takiego sposobu życia w twardej rzeczywistości świata. Od ponad dwudziestu wieków chrześcijaństwo bywa wypaczane i błędnie rozumiane nie tylko przez tych, którzy niewiele potrafią o nim powiedzieć, ale nawet przez sporą część ludzi wierzących” – dodał, dziękując wszystkim, którzy – zwłaszcza na terenie diecezji – z wielkim oddaniem opiekują się chorymi”.

Na koniec zaapelował o modlitwę, „aby nigdzie nie zabrakło rąk gotowych przyjść z pomocą ludziom doświadczającym krzyża bólu, choroby i cierpienia”.

Zarówno w Oświęcimiu jak i w Bielsku-Białej biskup podziękował wszystkim kapelanom szpitalnym – diecezjalnym i zakonnym. Biskup błogosławił pacjentów w kilku szpitalnych salach. Odwiedził m.in. najmłodszych. Błogosławił dzieci i rozmawiał z nimi, zapewnił też towarzyszących im rodziców o modlitwie i wsparciu duchowym.

W obu Mszach św. udział wzięli pracownicy szpitala i Beskidzkiego Centrum Onkologii. Modlili się także pacjenci, których stan zdrowia pozwalał na uczestniczenie w liturgii.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 13. rocznicę zamachu na jego życie na Placu św. Piotra w Rzymie. Święto przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, miejsca słynącego z licznych uzdrowień.

rk/Oświęcim, Bielsko-Biała


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-12 08:05:03
miniaturka

Episkopat USA: solidarność z Bliskim Wschodem

„Chrześcijanie i wszyscy ludzie na Bliskim Wschodzie potrzebują solidarności amerykańskiego Kościoła katolickiego” – czytamy w oświadczeniu episkopatu USA, wydanym 10 lutego.
2017-02-12 08:42:43
miniaturka

Lwowscy katolicy proszą o interwencję

O wsparcie dla swych ponad dwudziestoletnich starań o odzyskanie domu parafialnego przy ul. Łyczakowskiej 53 we Lwowie zwrócili się do prezydenta Polski tamtejsi wierni.
2017-02-12 08:59:57
miniaturka

Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia

"Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia" jest wydaniem krytycznym, uzupełnionym i poprawionym pierwszej Karty z roku 1994. Została ona oficjalnie zaprezentowana 6 lutego 2017 r. w Watykanie w związku ze Światowym Dniem Chorego.
2017-02-12 12:21:13
miniaturka

Kard. Tagle w Krakowie: męstwo to miłość

"To miłość dała Jezusowi odwagę do cierpienia i do śmierci, bo to ona czyni człowieka odważnym. W Jezusie męstwo i siła to miłość” – mówił w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach kard. Luis Antonio Tagle podczas rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”.
2017-02-12 12:46:37
miniaturka

Nowy początek dialogu

- Nie było to odosobnione wydarzenie, ale nowy początek w dialogu między siostrzanymi Kościołami – stwierdzili kard. Kurt Koch i metropolita Hilarion we wspólnie udzielonym wywiadzie w pierwszą rocznicę spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem w Hawanie.
2017-02-12 13:22:52
miniaturka

Wisła: narciarskie mistrzostwa Polski kleryków i księży

Ok. 30 duchownych wzięło udział w XX mistrzostwach Polski księży i kleryków w narciarstwie alpejskim, które odbyły się 11 lutego na Stożku w Wiśle-Łabajowie. Wystartowali głównie duchowni z archidiecezji katowickiej, krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.