Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-10 14:56
KAI/mm

Płock: rośnie liczba osób pomagających rodzinom w Syrii

26 rodzin z ogarniętej wojną Syrii otrzymuje pomoc finansową. W przekazywaniu pomocy 22 rodzinom pośredniczy Caritas Diecezji Płockiej, dwóm pomaga bp płocki Piotr Libera, a dwóm pozostałym -społeczność Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

Autor/źródło: pixabay.com

Program Caritas Polska „Rodzina Rodzinie” polega na objęciu materialnym wsparciem przez konkretnej rodziny, która potrzebuje pomocy. Za przekazane środki można kupić żywność i inne potrzebne artykuły, opłacić opiekę medyczną, szkołę czy miejsce zamieszkania.

„Diecezja płocka do tej pory objęła opieką za pośrednictwem Caritas 22 rodziny. W stosunku do stycznia ta liczba wzrosła o 10 rodzin. Dla potrzebujących osób do tej pory zebraliśmy ponad 70.000 zł między innymi podczas zbiórki w całej diecezji. Projekt finansowo wsparli też księża pracujący w diecezji i instytucjach diecezjalnych. Wiemy, że syryjskie rodziny pomocą objęły także parafie w diecezji płockiej, które robią to bez pośrednictwa Caritas diecezjalnej” – informuje ks. kan. Szczepan Bugaj, Caritas Diecezji Płockiej.

Na pomoc jednej rodzinie zdecydowali się także księża moderatorzy w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Skutecznie zachęcili oni kleryków do włączenia się w to dzieło: płoccy alumni przez pół roku będą wspierać finansowo jedną z rodzin w Aleppo.

„Odpowiedzieliśmy w ten sposób na apel bp. Piotra Libery oraz na zachętę rektora uczelni ks. prał. dr. Marka Jarosza. Stwierdziliśmy, że to ważne, aby pomoc otrzymywały bezpośrednio osoby, które żyją tam na miejscu. Jesteśmy przekonani, że jest to pomoc dobra i skuteczna – pomoc konkretnej rodzinie” – mówi diakon Grzegorz Makowski.

Dodaje, że wszyscy klerycy składają się miesięcznie po około 18 zł. Tym samym odmawiają sobie drobnych przyjemności, typu fast food czy wyjście do kina: „Rezygnujemy więc z rzeczy małej, na rzecz dużej, pięknej sprawy” – komentuje alumn płockiego WSD.

Z danych Caritas Polska wynika, że do końca stycznia w ramach programu „Rodzina Rodzinie” pomoc z Polski uzyskało 1. 715 rodzin poszkodowanych w konflikcie syryjskim. Największego wsparcia udzielili mieszkańcy Mazowsza - 24 % całego projektu. Wśród darczyńców znalazło się ponad 5.470 podmiotów m.in. 384 parafie, 45 zgromadzeń zakonnych, 49 różnych organizacji i wspólnot kościelnych.

eg / Płock

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-10 14:42:55
miniaturka

AKCJA CHARYTATYWNA DLA FILIPA

19 lutego (w niedzielę) od godziny 12 do 20 będzie można pomóc 5-letniemu Filipowi w Galerii Veneda w Łomży (woj.podlaskim). W programie m.in. koncert zespołu Boys i wielu innych, a także bicie rekordu na przejechanie jak największej liczby kilometrów na rowerkach stacjonarnych.
2017-02-10 14:44:23
miniaturka

22. dzień miesiąca dniem modlitwy w intencji ŚDM w Panamie

22. dnia każdego miesiąca Polacy i Panamczycy będą łączyli się w modlitwie w intencji najbliższych Światowych Dni Młodzieży - powiedział ks. Emil Parafiniuk, dyrektor krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM podczas konferencji prasowej z udziałem gospodarzy spotkania w Panamie.
2017-02-10 15:05:14
miniaturka

KONCERT W KOLNEŃSKIM OŚRODKU KULTURY I SPORTU

Już w najbliższą niedzielę (12.02) o godzinie 18 w sali widowiskowej KOKiS w Kolnie (woj.podlaskim) odbędzie się koncert zespołu Niebieskie Migdały, którzy na swój własny sposób zinterpretują przeboje zespołu Abba. Wstęp jest wolny!
2017-02-10 15:35:27
miniaturka

KONCERT JAZZOWY W ŁOMŻY

12 lutego o godzinie 17 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży (woj.podlaskim) odbędzie się koncert Carlosa Averhoffa Jr & Abela Marcela Duo. Pierwszy z nich to saksofonista tenorowy, drugi zaś to kubański pianista.
2017-02-10 15:47:59
miniaturka

Papież: Osoby chore są cennymi członkami Kościoła

Tymi słowami zwrócił się papież do uczestników spotkania zorganizowanego z okazji 25-lecia ustanowienia Światowego Dnia Chorego i 20-lecia włoskiego Krajowego Biura Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
2017-02-10 15:56:27
miniaturka

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM W GRAJEWIE

Już jutro (11.02) o godzinie 12 odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Horzelą w Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie (woj. podlaskim). Tematem przewodnim będzie ,,Sudan Południowy - świat, w którym krowy cenniejsze są niż złoto".