Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-02 23:24
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Milewski: przychodzimy w to dzisiejsze święto, aby prosić Boga o światło

- Z gromnicami w ręku, jak nasi ojcowie, przychodzimy w to dzisiejsze święto, aby prosić Boga o światło – mówił bp Mirosław Milewski, który 2 lutego przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Tym razem spotkanie połączono z Dniem Życia Konsekrowanego w Diecezji Kaliskiej. Temat lutowego spotkania brzmiał: „Powołani do szczęścia – o doświadczeniu miłości w życiu osób konsekrowanych będącym fundamentem każdego powołania i źródłem szczęścia”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Michał Świgoniak wraz z siostrami zakonnymi. Konferencję pt. „Rozwój miłości w życiu konsekrowanym” wygłosił o. dr Jerzy Kielech, paulin, duszpasterz w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce, wykładowca teologii moralnej fundamentalnej w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie. Świadectwo o szczęściu w życiu zakonnym dali s. Anna Dębska, salezjanka i o. Izaak Kusion, franciszkanin. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego pierwszego, ostrowskiego pierwszego i opatóweckiego oraz osoby konsekrowane z diecezji kaliskiej i pielgrzymi z całej Polski. W homilii bp Milewski dziękował osobom konsekrowanym za gorliwą służbę w Kościele. - Dziś dziękujemy tym zastępom Waszych współbraci i Was za świadectwo życia zakonnego. Nie byłoby roku 1918, ale też nie byłoby roku 1989, gdyby nie Wasza mrówcza, mozolna, ukryta, a nierzadko szykanowana przez władze PRL praca u podstaw, z najbardziej tego potrzebującymi. W dzieło misji prorockiej wpisały się przez wiele wieków dziesiątki tysięcy zakonników, idących z posługą słowa. Od pierwszych benedyktynów, którzy przynieśli tak wielu z naszych przodków chrzest, przez franciszkanów i dominikanów, tłumaczących zawiłości wiary, jezuitów i redemptorystów – mistrzów słowa i jego przekazu, aż po salezjanów, pracujących cierpliwie z młodzieżą – podkreślał hierarcha. Wskazywał też na rolę, jaką w Polsce odgrywają media katolickie, szczególnie Radio Maryja i Telewizja Trwam. - O ile trudniej byłoby dzisiaj w Polsce mówić o Bogu i Jego Kościele, gdyby nie wkład tych właśnie mediów w tak bardzo zróżnicowany polski rynek radiowo-telewizyjny. O ile trudniej żyłoby się milionom Polaków, starszych i młodszych, pracujących i emerytów, gdyby nie wspólna modlitwa na tych antenach, katechezy, dyskusje, rozmowy niedokończone. O ile trudniej byłoby zrozumieć polską rzeczywistość, gdyby nie te – czasami bardzo wyraźne – znaki sprzeciwu – powiedział biskup pomocniczy diecezji płockiej. Zachęcał wiernych, aby prosili Boga o światło dla siebie i swoich najbliższych. - Z gromnicami w ręku, jak nasi ojcowie, przychodzimy w to dzisiejsze święto, aby prosić Boga o światło. Potrzebują tego światła nasze rodziny, tak bardzo zranione różnymi bolesnymi sytuacjami: brakiem dzieci, chorobami, rozwodami, zazdrością. Potrzebują go nasze szkoły, zwłaszcza katolickie, w dobie reorganizacji, by były miejscem wychowania i zdobywania wiedzy – zaznaczył celebrans. Prosił też o światło dla wspólnot diecezjalnych, parafialnych i lokalnych. - Potrzebują tego światła nasze parafie i diecezje, a zwłaszcza seminaria duchowne i nowicjaty zakonne, gdzie czasem płomień zapału przygasa i woła o nowych, młodych, którzy wezmą do ręki tę pochodnię Kościoła. Potrzebują tego światła nasze lokalne wspólnoty, nasze „małe ojczyzny”, bo czasem nazbyt mocno zapanowały tam ciemności. Potrzebują tego światła katolickie media, by jego blask zadziwiał ludzi i przyciągał do wiary i zaufania Bogu. Potrzebuje tego światła każdy z nas, by „światłość w ciemności świeciła i ciemności jej nie ogarnęły” – mówił bp Milewski.

Po kazaniu osoby konsekrowane odnowiły śluby zakonne, a przed zakończeniem Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi wspólnoty zakonne. W swoim przemówieniu biskup kaliski podziękował osobom konsekrowanym za posługę w diecezji kaliskiej. – Bogu dziękuję za to, że mogę pracować w takim Kościele, gdzie tyle inicjatywy, tyle charyzmatów, tyle talentów i my na co dzień z tego korzystamy. Otrzymane talenty i zdolności wspólnoty zakonne wykorzystują do codziennej służby człowiekowi, a nie ma innej drogi do Pana Boga jak poprzez drugiego człowieka – powiedział bp Edward Janiak. Podczas Mszy św. śpiewał Chór Sióstr Nazaretanek pod dyrekcją s. dr Karen Trafankowskiej, nazaretanki. Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

W diecezji kaliskiej posługują 462 siostry zakonne w 25 zgromadzeniach żeńskich, w tym ok. 60 zakonnic w 4 klasztorach kontemplacyjnych, a są to: Siostry Karmelitanki na Niedźwiadach w Kaliszu, Siostry Klaryski w Kaliszu, Siostry Klaryski Kapucynki w Ostrowie Wielkopolskim i Mniszki Kamedułki w Złoczewie. W 10 zgromadzeniach męskich pracuje 82 kapłanów zakonnych i 3 braci. W diecezji istnieje 21 parafii prowadzonych przez księży zakonnych. Zakony zajmują się głównie pracą duszpasterską. Zgromadzenia prowadzą także szkoły, przedszkola, zakłady opiekuńczo-wychowawcze lub domy rekolekcyjne. W diecezji są 2 dziewice konsekrowane i 1 wdowa. Delegatem biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego jest ks. kanonik prof. dr hab. Michał Kieling.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-02 18:37:26
miniaturka

Dzień Życia Konsekrowanego, a kryzys powołań

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przeżywany jest w kontekście przygotowań do przyszłego Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach – zauważa kard. João Braz de Aviz.
2017-02-02 18:58:50
miniaturka

Papież do konsekrowanych: wystrzegajcie się nastawienia na przetrwanie

Nastawienie na przetrwanie to pokusa, która wyjaławia życie konsekrowane, odbiera moc i kreatywność charyzmatom – mówił Papież podczas wieczornej Mszy w Bazylice Watykańskiej.
2017-02-02 20:06:39
miniaturka

Dzień Życia Konsekrowanego w legnickiej Katedrze

„Konsekracja to całkowite oddanie siebie Chrystusowi”, powiedział bp Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. odprawionej w święto Ofiarowania Pańskiego.
2017-02-03 07:13:37
miniaturka

Kard. Ryłko obejmuje urząd archiprezbitera bazyliki MB Większej

Papieżowi Franciszkowi zależy na tym, by bazylika Matki Bożej Większej była prawdziwym sanktuarium maryjnym i miejscem modlitwy. Wskazuje na to kard. Stanisław Ryłko, który objął urząd archiprezbitera i administratora tej papieskiej bazyliki.
2017-02-03 07:34:31
miniaturka
play

Franciszek: modlitwa i wsparcie dla przeżywających czas próby

Papież Franciszek wezwał do modlitwy za ubogich, uchodźców i spychanych na margines, aby spotykali się z przyjęciem i znajdowali wsparcie w naszych wspólnotach. Ta prośba znalazła się w filmie promującym papieską intencję modlitewną na luty.
2017-02-03 08:23:43
miniaturka

Wyzwania stojące przed życiem konsekrowanym w Hiszpanii

Średnio każdego miesiąca w Hiszpanii zamyka się jeden klasztor. Takie dane podała tamtejsza Konferencja Zakonów Męskich i Żeńskich CONFER. Kraj ten ma jeszcze 41.974 osób zakonnych, choć to mniej, niż rok temu (42.292). 75 proc. stanowią kobiety.