Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-01 15:24
RV/mm

Papież na audiencji ogólnej: zmartwychwstaniemy z Chrystusem

– My, chrześcijanie, jesteśmy ludźmi nadziei. Widać to wyraźnie począwszy już od pierwszego pisanego tekstu, jaki znalazł się w Nowym Testamencie – zwrócił uwagę papież w kolejnej katechezie środowej.

Autor/źródło: M.Mazur/episkopat.pl

Od postaci starotestamentalnych, do których nawiązywał na poprzednich audiencjach z cyklu poświęconego nadziei chrześcijańskiej, Franciszek przeszedł dziś do Nowego Testamentu.

Najstarszym pismem, które weszło w jego skład, jest Pierwszy List św. Pawła do Tesaloniczan. Powstał on, kiedy wspólnota w Tesalonice – dzisiejszych Salonikach – była dopiero co założona i niewiele lat upłynęło od Zmartwychwstania Chrystusa. Dlatego Apostoł stara się wyjaśnić wszelkie konsekwencje tego wydarzenia dla naszego życia. Wszyscy chrześcijanie z Tesaloniki wierzyli, że Jezus zmartwychwstał, ale trudno było im uwierzyć w zmartwychwstanie umarłych. I dlatego list ten jest nadal szczególnie  aktualny – podkreślił Ojciec Święty.

"Za każdym razem, kiedy stajemy w obliczu naszej śmierci czy śmierci kogoś bliskiego, czujemy, że nasza wiara poddawana jest próbie. Ujawniają się wszystkie nasze wątpliwości, cała nasza słabość, i pytamy: «Ale czy rzeczywiście będzie życie po śmierci...? Czy będę jeszcze mógł zobaczyć i znowu uścisnąć tych, których kochałem...?». To pytanie postawiła mi niedawno na audiencji pewna pani: «Czy spotkam się jeszcze z moimi bliskimi?». Także my w obecnej sytuacji musimy powrócić do korzeni i fundamentów naszej wiary, aby uświadomić sobie, co Bóg uczynił dla nas w Chrystusie Jezusie i co oznacza nasza śmierć. Wszyscy się trochę boimy tej niepewności śmierci. Przypominam sobie pewnego dobrego staruszka, który mówił: «Ja nie boję się śmierci, ale boję się trochę chwili, kiedy zobaczę, że ona nadchodzi»” – powiedział Franciszek.

Papież wskazał, że nadziei chrześcijańskiej nie należy rozumieć w potocznym znaczeniu tego słowa, tak jak mówimy na przykład: „Mam nadzieję, że jutro będzie piękna pogoda”, ale wiemy, że następnego dnia wcale nie musi taka być.


„Nadzieja chrześcijańska nie jest taka. Nadzieja chrześcijańska jest oczekiwaniem na coś, co już się dokonało. Tam są drzwi, a ja mam nadzieję, że do nich dojdę. Co mam robić? Iść do tych drzwi! Jestem pewny, że dojdę do drzwi. Taka jest chrześcijańska nadzieja: mam być pewny, że zdążam ku czemuś, co jest, a nie, że tylko chcę, żeby było. To jest nadzieja chrześcijańska. Nadzieja chrześcijańska jest oczekiwaniem na coś, co już się dokonało i co na pewno urzeczywistni się dla każdego z nas. Zatem również zmartwychwstanie nasze i naszych bliskich zmarłych nie jest czymś, co może się stać albo nie, ale jest to rzeczywistość pewna, ponieważ zakorzeniona w wydarzeniu zmartwychwstania Chrystusa. Żywić nadzieję znaczy więc nauczyć się żyć w oczekiwaniu” – mówił Ojciec Święty.


Franciszek przytoczył też słowa z tego samego listu, że Jezus „za nas umarł, abyśmy, czy żywi, czy umarli, razem z Nim żyli” (1 Tes 5, 10). Ojciec Święty wskazał, że „jesteśmy także wezwani do modlitwy za tych, których kochaliśmy, a którzy nas opuścili, o to, aby żyli w Chrystusie i byli w pełnej komunii z nami”.


„Czymś, co bardzo chwyta mnie za serce, jest pewne wyrażenie św. Pawła, również skierowane do Tesaloniczan. Mnie napełnia ono pewnością nadziei. Apostoł mówi: «W ten sposób na zawsze będziemy z Panem» (1 Tes 4, 17). To coś pięknego: wszystko mija, ale po śmierci będziemy na zawsze z Panem. To jest całkowita pewność nadziei, ta sama, która znacznie wcześniej sprawiła, że Hiob zawołał: «Ja wiem: Wybawca mój żyje. To właśnie ja sam Go zobaczę, moje oczy Go ujrzą»” (Hi 19, 25. 27). I w ten sposób na zawsze będziemy z Panem. Czy w to wierzycie? Pytam was: Wierzycie w to? Żeby dodać trochę siły, proszę, żebyście powtórzyli za mną: «I w ten sposób na zawsze będziemy z Panem». A tam, razem z Panem, spotkamy się” – zakończył Papież.


ak/ rvWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-01 13:34:08
miniaturka

Bp Solarczyk do osób konsekrowanych: Bądźcie pochodnią dla pogrążonych w ciemnościach

W przeddzień Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się spotkanie dla sióstr zakonnych i członkiń instytutów świeckich życia konsekrowanego.
2017-02-01 14:55:29
miniaturka

Komunikat Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

Polityka prorodzinna realizowania przez Rząd RP i Kościół katolicki oraz ochrona danych osobowych w instytucjach kościelnych to główne zagadnienia omawiane podczas posiedzenia komisji. Spotkanie odbyło się 1 lutego w Sekretariacie KEP.
2017-02-01 15:11:35
miniaturka

Kraków: pierwsze nominacje abp. Marka Jędraszewskiego

Arcybiskup mianował wikariuszy generalnych, moderatora oraz kanclerza krakowskiej kurii. Wikariuszami zostali bp Jan Szkodoń, bp Grzegorz Ryś i bp Damian Muskus, kanclerzem - dotychczasowy sekretarz kard. Stanisława Dziwisza, ks. Tomasz Szopa.
2017-02-01 15:57:36
miniaturka

Rozmowy zamiast przemówień podczas wizyt ad limina

Od tego roku podczas tradycyjnych wizyt episkopatów ad limina Apostolorum papież Franciszek nie będzie wygłaszał przemówień, ale rozmawiał z biskupami za zamkniętymi drzwiami.
2017-02-01 16:16:19
miniaturka

Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów przenosi się do Wrocławia

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się od 22 do 27 października we Wrocławiu. Od tego roku festiwal odbywać się będzie w stolicy Dolnego Śląska. Współpraca z dotychczasowym operatorem festiwalu została zakończona.
2017-02-01 17:14:26
miniaturka

Kard. Müller przeciwko mylnym interpretacjom Amoris laetitia

Adhortację „Amoris laetitia” należy odczytywać w świetle całej doktryny Kościoła – przypomina prefekt Kongregacji Nauki Wiary w wywiadzie dla miesięcznika Il Timone.