Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-27 17:57
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

5 lutego odpust ku czci św. Agaty w Mikstacie

„Czyż święci są po to,ażeby zawstydzać? Tak.Mogą być i po to.Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd,ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie" św.Jan Paweł II

Plakat informujący o uroczystościach odpustowych

Uroczystości odpustowe to czas  szczególny  w  życiu każdej wspólnoty parafialnej, to czas świąteczny. Co prawda mikstacki kościół farny jest pw. Świętej Trójcy i to właśnie w jej uroczystość odbywa się główny odpust. Natomiast  w ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Agaty, która od wieków czczona jest w mikstackiej wspólnocie. Kult św. Agaty związany jest z pożarami, które często nawiedzały miasto.

Podczas uroczystości odpustowych święci się chleb, który ma chronić podróżujących, sól i wodę.

Jak wspomniano św. Agata czczona jest w Mikstacie od stuleci, warto jednak wspomnieć, że od 2008 roku homilie podczas uroczystości odpustowych głoszą  i sumę odpustową sprawują Kapłani z Domu Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. W Domu tym mieszkają Kapłani - emeryci, którzy jednak na miarę swoich sił i możliwości służą pomocą w parafiach.

Suma odpustowa zostanie odprawiona 5 lutego o godz. 11:00 w kościele  farnym pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. Homilie w tym dni będzie wygłaszał KS.EDWARD WALA.

 Jak możemy przeczytać w książce poświęconej Jej kultowi: „ choć przeminęło tak wiele czasu, cześć dla Agaty i pamięć o niej pozostały. Bowiem ta Dobra Święta zaczęła  sprzyjać zwłaszcza zwykłemu ludowi, spieszyć mu z pomocą w kataklizmach i w niedoli. Także ludzie znojnej pracy,  częstokroć niebezpiecznej, uciekali się do niej i czuli jej skuteczną opiekę”.

Uroczystości odpustowe są okazją do refleksji nad życiem naszych Świętych Patronów. Czy św. Agata, młodziutka męczennica może zawstydzać, mobilizować do pracy nad sobą? Z pewnością tak. Więc zapraszamy do Mikstatu na uroczystości odpustowe ku czci św. Agaty.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy