Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-24 17:54
RV/mm

Kard. Angelo Bagnasco o potrzebie solidarności

Dramatyczna sytuacja dotkniętych trzęsieniem ziemi mieszkańców środkowych Włoch, przyszłość rodziny, ubożenie społeczeństwa oraz kwestia ochrony życia. To główne tematy podjęte na rozpoczęcie sesji plenarnej włoskiej konferencji biskupów przez kard. Bagnasco.

Autor/źródło: Don Paolo/Wikipedia/CC BY-SA 2.5

Przewodniczący episkopatu Włoch zauważył, że tragiczne kataklizmy, jakie od sierpnia nawiedzają jego ojczyznę, wydobyły na powierzchnię może nieco zapomniane „solidarne oblicze” jej mieszkańców. Przejawem tego jest rekordowy wynik zbiórki solidarności na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi, który zaowocował sumą 22 mln euro. Ze swej strony episkopat przekazał każdej z doświadczonych tym kataklizmem diecezji 3-milionowe wsparcie. 

Kard. Bagnasco zauważył, że pilnym wyzwaniem stojącym przed Włochami jest stabilna przyszłość rodzin. Szacuje się, że w tym kraju poniżej progu ubóstwa żyje 4 mln 600 tys. ludzi. Oznacza to drastyczne zubożenie społeczeństwa w ciągu ostatniej dekady. Stąd, jak podkreślił przewodniczący episkopatu, trzeba zdecydowanych działań obecnego rządu w walce z ubóstwem i postępującym bezrobociem, szczególnie wśród młodzieży.

Na płaszczyźnie kościelnej jako główne wyzwania kard. Bagnasco wskazał nieustaną formację duchowieństwa oraz potrzebę „duszpasterskiego nawrócenia”, przejawiającą się w większym wychodzeniu księży na poszukiwanie ludzi.

bz / rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-24 14:30:51
miniaturka

Bp Tomasik: ślub może odbyć się w inny dzień niż sobota

O zasadach przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa dyskutowali dzisiaj księża diecezji radomskiej w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Uczestniczyło w nim ok. 200 księży proboszczów.
2017-01-24 17:15:47
miniaturka

Papież u św. Marty: bądźmy autentyczni w relacjach z Bogiem

„Panu Bogu podoba się, kiedy się na Niego złościmy, bo wtedy jesteśmy autentyczni” – to słowa papieża z homilii wygłoszonej w kaplicy Domu św. Marty.
2017-01-24 17:26:00
miniaturka

Papiescy wysłannicy odwiedzili Aleppo

Papiescy wysłannicy odwiedzili umęczone Aleppo. Była to pierwsza wizyta przedstawicieli Stolicy Apostolskiej od momentu zakończenia oblężenia tego syryjskiego miasta.
2017-01-24 18:21:45
miniaturka

Kraków: pogrzeb ks. Mieczysława Malińskiego

W kościele sióstr wizytek w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. Mieczysława Malińskiego. Kaznodzieja, pisarz i publicysta, przyjaciel Jana Pawła II zmarł 15 stycznia w wieku 93 lat.
2017-01-25 07:21:04
miniaturka

ŚDM w Panamie również dla niekatolików

Światowe Dni Młodzieży w Panamie będą miały doniosłe znacznie dla całej Ameryki Środkowej – uważa kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
2017-01-25 07:37:30
miniaturka

Europa: biskupi UE o zdrowiu psychicznym na Starym Kontynencie

Zaburzenia umysłowe i samobójstwa są przyczyną ogromnego cierpienia jednostek, rodzin i społeczności; wywierają też wpływ na system opieki społecznej, ochrony zdrowia, edukacji i gospodarki w Europie.