Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-17 21:32
Ewa Kotowska-Rasiak

Obchody Dnia Judaizmu w Kaliszu

Bp Łukasz Buzun przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej po raz dwudziesty w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu z okazji Dnia Judaizmu. W czasie liturgii modlono się za „starszych braci w wierze”. Myślą przewodnią nabożeństwa były słowa: „Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jr 20,7).

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej przekonywał, że ukoić ból człowieka może tylko Jezus. – Jezus jest odpowiedzią na cierpienie narodu wybranego. On jest odpowiedzią dla Jeremiasza i dla każdego z nas. Tylko Jezus. Bez Niego nie da się wyjaśnić nic – mówił ks. Łukasz Skoracki. Wskazywał, że Jezus zwyciężył przez krzyż. – Jezus zawsze staje w naszym życiu jako Ten, który pokonał śmierć, jako Ten, który jest zwycięzcą, jako Ten, który mówi, że demon umarł, że nie ma śmierci. Jezus pokonał śmierć nie tylko swoją, ale pokonał śmierć każdego z nas, a to oznacza, że niczego nie musimy się lękać, bo nie ma śmierci, jedyną śmiercią jest grzech – powiedział kaznodzieja. Podkreślał, że Jezus chce jedności, dlatego w Dzień Judaizmu ma wybrzmiewać modlitwa o dialog i jedność. - Jezus prosił „módlcie się, abyście byli jedno”. Nie da się w tym dniu mówić o Biblii, o Piśmie Świętym, o historii bez Jezusa. Jezus mówił „módlcie się za siebie”. Kiedy w nas zacznie żyć Jezus i kiedy my zaczniemy żyć Jego życiem to jest szansa, że ci, za których modlimy się dzisiaj spotkają Mesjasza, który już przyszedł, który jest życiem i który jest jedyną odpowiedzią na Auschwitz, krematoria, wszystkie prześladowania, każde cierpienie. Tylko Jezus jest odpowiedzią – stwierdził ks. Skoracki. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej podziękował wszystkim za udział w liturgii sprawowanej w intencji wyznawców judaizmu i chrześcijan. – Dzień Judaizmu jest nawiązaniem do jednej z deklaracji Soboru Watykańskiego II, która traktowała o relacji Kościoła Katolickiego do innych religii, a spośród tych religii szczególne miejsce zajmuje judaizm, bo to jest wnętrze naszej religii. Ciągle sięgamy do Starego Testamentu po to, aby w innym świetle spojrzeć na Nowy Testament – powiedział bp Łukasz Buzun. Wraz z biskupem Mszę św. koncelebrowali: ks. prałat Andrzej Latoń, wikariusz generalny diecezji kaliskiej, ks. prałat Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. Piotr Górski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, ks. Łukasz Pondel, ojciec duchowny seminarium, ks. kanonik Eugeniusz Synowiec, dyrektor administracyjny seminarium, ks. Rafał Kopis, ekonom diecezjalny, ks. Łukasz Skoracki, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, ks. Tomasz Jakubowski, redaktor radia i wikariusz katedry. W modlitwę włączyli się także alumni, wspólnota neokatechumenalna, schola seminaryjna i wierni.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-17 18:31:33
miniaturka

Erytrea: tysiące ludzi ucieka przed głodem i prześladowaniami

Tysiące ludzi ucieka każdego dnia z Erytrei przed głodem i prześladowaniami. To właśnie jej mieszkańcy stanowią najliczniejszą grupę uchodźców z Afryki przybywających do Europy.
2017-01-17 18:47:28
miniaturka

Ziemia Święta: biskupi odwiedzili podzielony Hebron

Hebron jest miastem podziałów, które jednoznacznie pokazuje, że świat wciąż robi zbyt mało, by przywrócić w Ziemi Świętej pokój. Wskazują na to europejscy i amerykańscy biskupi, którzy odwiedzili Hebron w ramach trwającej właśnie pielgrzymki solidarności.
2017-01-17 19:03:14
miniaturka

"Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm"

O ścisłym pokrewieństwie religii żydowskiej i chrześcijańskiej przypomina Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem. W przesłaniu na XX Dzień Judaizmu, przywołano historyczną wypowiedź św. Jana Pawła II: „Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm”.
2017-01-18 07:21:15
miniaturka

Koncert charytatywny „Głosy dla hospicjów”

Artur Andrus będzie bawił publiczność podczas kolejnego koncertu charytatywnego pod nazwą „Głosy dla hospicjów”, który 17 lutego odbędzie się w DK „Oskard” w Koninie
2017-01-18 08:48:49
miniaturka

Stulecie objawień w Fatimie

„To orędzie jest jeszcze bardziej aktualne i bardziej naglące niż kiedykolwiek” – mówił Jan Paweł II w sanktuarium w Fatimie, 12 maja 1982 roku.
2017-01-18 08:54:13
miniaturka

Watykan liczy na współpracę Kawalerów Maltańskich

Stolica Apostolska zapewnia o swym niezmiennym uznaniu dla działalności członków i wolontariuszy Zakonu Kawalerów Maltańskich, którzy realizują jego misję, jaką jest obrona wiary i pomoc ubogim.