Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-11 15:41
iz / caritas.pl

Zostań wolontariuszem hospicyjnym – XXI edycja kursu

Hospicjum domowe Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na XXI edycję kursu dla kandydatów na wolontariuszy hospicyjnych. Kolejne spotkania z możliwością zapisów we wtorki: 10, 17 i 24 stycznia 2017 roku, o godzinie 18.00, w siedzibie Caritas w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 111. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy mają ukończone 18 lat. Bliższych informacji udziela biuro Hospicjum Domowego Caritas: Łódź, ul. Zgierska 121, tel.: 42 636 24 08 lub 607 617 090.

Autor/źródło: pixabay

Stworzenie wolontariuszom odpowiednich warunków do realizacji ich „daru serca” – dobrowolnej, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym wymaga od hospicjum, jako instytucji, wielu działań wykraczających poza jego podstawową działalność. Od 1995 roku prowadzimy kurs podstawowy dla kandydatów, przygotowujący ich na wolontariuszy hospicjum domowego Caritas. Z dotychczasowych edycji skorzystało już ponad tysiąc osób.


 Poprzednie edycje kursu miały charakter wykładowo-warsztatowy i obejmowały swoim zakresem ogólną wiedzę nt. wolontariatu, wprowadzenie w zagadnienia organizacyjne i medyczne sprawowania opieki paliatywnej i hospicyjnej, aspekty psychologiczne i duchowe choroby, umierania i żałoby z punktu widzenia chorego i opiekuna, a także podstawy praktycznej pielęgnacji ciężko chorego w domu.


 Po zakończeniu kursu nadal trwa systematyczne doskonalenie wolontariuszy w ramach kształcenia ustawicznego, obejmującego:


    comiesięczne uczestnictwo w wykładach na tematy związane z posługą wolontaryjną oraz w różnego rodzaju praktycznych zajęciach (I czwartki), a także na omawianiu szczegółów pracy przy podopiecznych, z pełnym zachowaniem poufności informacji (III czwartki),

    „życie wspólnotowe” mające miejsce zarówno podczas spotkań czwartkowych (pamięć o comiesięcznych solenizantach) jak i przy wspólnym obchodzeniu tradycyjnych świąt i uroczystości (np. święta Bożego Narodzenia, Wielkiej nocy, Dzień Wolontariusza itp.)

    formację duchową, poprzez, m.in: dni skupienia – wyjazdowe dwudniowe spotkania w Ośrodku Caritas AŁ w Drzewocinach, mające miejsce kilka razy do roku, msze święte odbywające się przed spotkaniami czwartkowymi, doroczne Pielgrzymki Zawierzenia odbywane do różnych ośrodków Maryjnych w kraju oraz udział w Grupie Modlitewnej.


http://www.caritas.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-11 12:50:36
miniaturka

Dzień Judaizmu w Poznaniu: wręczono Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka

Nagrodę otrzymał ją ks. dr Jerzy Stranz z Referatu Dialogu Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Coexist.
2017-01-11 13:28:47
miniaturka

Niemcy: biskupi katoliccy żegnają zmarłego prezydenta Romana Herzoga

"Katoliccy biskupi Niemiec z bólem przyjęli wiadomość o śmierci 10 stycznia Romana Herzoga – „wybitnego polityka i zaangażowanego chrześcijanina”.
2017-01-11 14:56:08
miniaturka

Na Jasnej Górze trwają Pawełki

Nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów rozpoczęła się w sobotę, 7 stycznia na Jasnej Górze. Nabożeństwo popularnie zwane „Pawełkami” zawsze obchodzone jest w styczniu.
2017-01-11 16:05:26
miniaturka

Niezłomni księża z więzienia na Rakowieckiej

Abp Antoni Baraniak, bp Czesław Kaczmarek, ks. Zygmunt Kaczyński, ks. Rudolf Marszałek - wszystkich duchownych łączy jedno - męczarnie w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, gdzie poddawano ich licznym torturom, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. - Byli to księża niezłomni, którzy dali wyjątkowe świadectwo swojej wiary - przyznał Tadeusz Płużański, historyk, prezes fundacji „Łączka”, przybliżając w rozmowie z KAI losy nieugiętych duchownych.
2017-01-11 16:24:58
miniaturka

Oświadczenie Caritas Polska ws. działań charytatywnych Caritas i WOŚP

Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. Wyjaśnił też, że Caritas Ordynariatu Polowego WP, zaangażowana w sobotnią zbiórkę na rzecz ofiary wojny syryjskiej, jest organizacją niezależną, która została poproszona o udział w wydarzeniach realizowanych przez Wojsko Polskie, zgodnie ze swoją misją statutową.
2017-01-11 17:00:37
miniaturka

Dziękczynienie za Telewizję Internetową „Dom Józefa”

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odprawiona została Msza św. z okazji pierwszej rocznicy działalności Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, której przewodniczył ks. prałat Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki. Podczas Eucharystii modlono się za pracowników telewizji i widzów.