Strona główna
opoka.org.pl
2016-10-24 15:29
BP KEP/mm

Komunikat na zakończenie pielgrzymki narodowej

Biskupi polscy wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg tej pielgrzymki. Pielgrzymom zaś dziękują za świadectwo wiary i chrześcijańskiej życzliwości – napisał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie podsumowującym pielgrzymkę.

Autor/źródło: M.Mazur/episkopat.pl

Mszą św. w Bazylice św. Piotra zakończyła się dziękczynna Jubileuszowa Pielgrzymka Narodowa do Rzymu. Pielgrzymka trwała od 20 do 23 października br. Udział w niej wzięło ok. 50 biskupów z Polski i z Watykanu, ponad 250 księży i kilka tysięcy Polaków. – Pielgrzymka Narodowa do świętych miejsc w Rzymie była czasem modlitwy i spotkania z następcą św. Piotra – Papieżem Franciszkiem – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie podsumowującym Pielgrzymkę. – Biskupi polscy wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg tej pielgrzymki. Pielgrzymom zaś dziękują za świadectwo wiary i chrześcijańskiej życzliwości – czytamy w komunikacie.




Komunikat na zakończenie Pielgrzymki Narodowej do Rzymu w roku 1050-lecia Chrztu Polski


Nie lękajcie się! (…) Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – te słowa św. Jana Pawła II przypomniał papież Franciszek Polakom podczas Pielgrzymki Narodowej do Rzymu, która miała miejsce w dn. od 20 do 23 października br.

Poprzednia Pielgrzymka Narodowa odbyła się w 2003 r. jako podziękowanie za 25 lat pontyfikatu Papieża Polaka. Tegoroczna zaś pielgrzymka była dziękczynieniem Bogu za najważniejsze wydarzenia 2016 roku: 1050-lecie chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży połączone z wizytą Ojca Świętego Franciszka w naszym kraju oraz Jubileusz Miłosierdzia. W Pielgrzymce udział wzięło ok. 50 biskupów z Polski i z Watykanu, ponad 250 księży i kilka tysięcy Polaków. Goście odwiedzili m.in. Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie w 150-lecie jego istnienia oraz Polski Papieski Instytut Kościelny.

Zgodnie z tradycją pielgrzymią, przybywający do Rzymu modlili się w czterech Bazylikach Patriarchalnych, gdzie przeszli przez Bramy Miłosierdzia. Przewodniczący liturgii Mszy Świętych w swoich homiliach skierowali przesłanie do rodaków. Pierwszego dnia pielgrzymki, w Bazylice Matki Bożej Większej abp Marek Jędraszewski podkreślił potrzebę kultywowania pobożności maryjnej Polaków. Następnie abp Wojciech Polak przypomniał na Lateranie, że to właśnie w tym miejscu w 966 r. papież usłyszał dobrą nowinę, że Mieszko, książę Polski, przyjął chrzest. 22 października, w dniu wspomnienia św. Jana Pawła II w bazylice św. Pawła za Murami abp Stanisław Gądecki przypomniał osiem kolumn nauczania pontyfikatu św. Jana Pawła II: troska o poszanowanie życia każdego człowieka, rodzina, nauczanie społeczne, dialog międzyreligijny, wezwanie misyjne, miłosierdzie, jedność Kościoła, osobista świętość. Tego samego dnia rano przy grobie Papieża Polaka kard. Stanisław Dziwisz wyznał, że odpowiedzią św. Jana Pawła II na miłość Bożą było także heroicznie znoszone cierpienie, które ofiarowywał w intencji Kościoła.

Szczególne znaczenie miało spotkanie z papieżem Franciszkiem na audiencji sobotniej w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Ojciec Święty, dziękując za swój pobyt w Polsce, powiedział: „Raz jeszcze pragnę wyrazić moją wdzięczność wam – wszystkim wiernym, kapłanom, biskupom i władzom cywilnym – za gorące przyjęcie w waszym kraju, za wspaniałe, artystyczne i duchowe przygotowanie wydarzeń i celebracji, które przeżywaliśmy z entuzjazmem płynącym z wiary”. Ponadto papież Franciszek życzył Polakom: „aby Pan dał wam łaskę wytrwania w tej wierze, nadziei i miłości, którą przejęliście od waszych przodków i którą z troską pielęgnujecie. Niech w waszych umysłach i sercach wybrzmiewa wciąż wezwanie waszego wielkiego Rodaka do budzenia w sobie wyobraźni miłosierdzia, abyście potrafili nieść świadectwo o Bożej miłości wszystkim, którzy jej potrzebują”. Po audiencji biskupi polscy oraz przedstawiciele władz państwowych podeszli do Ojca Świętego, aby osobiście wyrazić wdzięczność za wizytę w Polsce i serdeczne przyjęcie w Watykanie.

Na zakończenie pielgrzymki ks. kard. Zenon Grocholewski – podczas Mszy Świętej w Bazylice św. Piotra – powiedział, że najwspanialszym dziękczynieniem Bogu będzie realizacja słów Ojca Świętego Franciszka oraz inspiracji, które zrodziły się w trakcie tegorocznych uroczystości w Polsce.

Pielgrzymka Narodowa do świętych miejsc w Rzymie była czasem modlitwy i spotkania z następcą św. Piotra – Papieżem Franciszkiem. Biskupi polscy wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg tej pielgrzymki. Pielgrzymom zaś dziękują za świadectwo wiary i chrześcijańskiej życzliwości.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Rzym, 23 października 2016 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-10-24 13:43:33
miniaturka

Bp Czaja: potrzeba dialogu i autentycznej troski

- U podstaw naszego pielgrzymowania była wdzięczność za Chrzest Polski i za Jubileusz Miłosierdzia. Dziękowaliśmy za całe dziedzictwo Chrztu, za kulturę chrześcijańską, na której przez wszystkie wieki budowała nasza ojczyzna i Kościół w Polsce – powiedział uczestniczący w narodowym pielgrzymowaniu bp Andrzej Czaja.
2016-10-24 15:00:57
miniaturka

Franciszek pozdrowił Polaków - uczestników pielgrzymki narodowej

Południowa modlitwa maryjna z Papieżem, przejście przez Drzwi Święte bazyliki watykańskiej i sprawowana tam liturgia stanowiły zwieńczenie ostatniego dnia Pielgrzymki Narodowej Polaków.
2016-10-24 15:11:37
miniaturka

Kard. Grocholewski na zakończenie Pielgrzymki Narodowej

– Te wydarzenia miały miejsce po to, by umocnić nas teraz i rzutować na przyszłość – mówił o wizycie Ojca Świętego w Polsce, Światowych Dniach Młodzieży i Jubileuszu Chrztu Polski kard. Zenon Grocholewski.
2016-10-24 15:57:32
miniaturka

Kolejne dziecko w Oknie Życia

Trzecie dziecko znalazły dziś w Oknie Życia w Piotrkowie Trybunalskim siostry salezjanki. Chłopiec jest zdrowy i zadbany.
2016-10-24 15:57:33
miniaturka

Franciszek: za surowością często kryje się obłuda

Za surowością często kryje się podwójne życie, zniewolenie przez Prawo. Bóg natomiast obdarza wolnością, łagodnością, dobrocią – powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
2016-10-24 16:05:47
miniaturka

Wydarzenia z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia

Aresztowanie i uwolnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w świetle nowych dokumentów - pod takim hasłem odbędzie się sesja popularnonaukowa z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia.