Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-13 12:36
PS

Abp Polak: Musimy spotykać się z osobami skrzywdzonymi

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak był gościem Andrzeja Gajcego w programie „Onet Opinie” w sobotę 9 listopada br.

Dlaczego wśród księży i biskupów jest wciąż duży lęk, żeby rozmawiać otwarcie o problemie pedofilii? To pytanie postawił abp. Wojciechowi Polakowi, delegatowi KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, redaktor Andrzej Gajcy.  - Myślę, że dlatego, że ten temat rzeczywiście boli, że to nie jest temat obojętny, że jest to temat, który mówi nam przede wszystkim o krzywdzie człowieka, drugiego człowieka - tłumaczy abp Polak. Podkreśla, że mimo tego lęku i wstydu musimy mierzyć się z tym problemem, mówić o nim, żeby prowadzić do nawrócenia i uzdrowienia tej sytuacji. - Nawet jeżeli w nas z tego typu dramatów ludzkich, które wychodzą na jaw i które poznajemy, rodzi się lęk i strach, i ból, i wstyd - bo taki powinien się w normalnym człowieku rodzić - to powinniśmy go przekraczać właśnie mając na uwadze troskę o człowieka skrzywdzonego - wyjaśnia Prymas Polski.

Arcybiskup opowiedział też o swoich spotkaniach z osobami pokrzywdzonymi. - Przede wszystkim słucham. Najpierw słucham, uważnie słucham. To jest podstawowa rzecz, że osoby te przychodzą do mnie nie po to, żeby usłyszeć ode mnie jakieś słowa, ale najpierw chcą, żebym przyjął i po prostu wysłuchał, wysłuchał tej historii, która jest bolesna, tragiczna i żebym się wczuł razem z tymi osobami. A potem staram się też pokazywać, jakie są możliwości wychodzenia z tego kryzysu - mówi abp Polak. Jak dodaje, osoby wykorzystane seksualnie w Kościele chcą też pomagać w zapobieganiu tego typu dramatom. 

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak był gościem Andrzeja Gajcego w programie „Onet Opinie” w sobotę 9 listopada br.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-13 11:55:42
miniaturka

Papież przyjął na audiencję prezydenta Republiki Angoli

Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Republiki Angoli João Manuela Gonçalvesa Laurençio. Podczas rozmowy podkreślono dobre relacji łączące Stolicę Apostolską z Angolą oraz wkład Kościoła katolickiego w różne obszary życia społecznego.
2019-11-13 12:03:23
miniaturka

Akcja modlitewna Duchowy Prezent św. Mikołaja

Wystartowała akcja modlitewna Duchowy Prezent św. Mikołaja 2019. Prezenty zostaną rozdane 6 grudnia przez rodziców, którzy swoje dzieci pragną ogarnąć jeszcze większą troską.
2019-11-13 12:05:11
miniaturka

III Światowy Dzień Ubogich - łączy ludzi dobrej woli

Pięć organizacji działających na rzecz osób bezdomnych w Warszawie włączy się we wspólną akcję na rzecz potrzebujących z okazji III Światowego Dnia Ubogich.
2019-11-13 12:51:31
miniaturka

18 listopada – obrady biskupów na Jasnej Górze

Fundacja Świętego Józefa, przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą głównymi tematami 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2019-11-13 13:26:08
miniaturka

Częstochowa: trwają XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym

Klerycy z 18 wyższych seminariów duchownych rywalizują w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie o indywidualne i drużynowe mistrzostwo Polski w tenisie stołowym.
2019-11-13 13:47:21
miniaturka

Wydobyte z pamięci. Prezentacja rezultatów prac inwentarzowych na Starych Powązkach

14 listopada zostaną zaprezentowane rezultaty prac inwentarzowych prowadzonych na terenie największej zabytkowej nekropolii w Warszawie przez Archidiecezję Warszawską wraz ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków.