Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-17 15:45
PS

Abp Polak: Musimy reagować ponadstandardowo, czynić więcej

„W przeszłości, trzeba to przyznać, Kościół był w tych sprawach zbyt naiwny i łagodny. Dziś podczas dochodzenia kościelnego zachowujemy się często bardziej restrykcyjnie niż w przypadku procesu świeckiego” – podkreśla abp Wojciech Polak.

Autor/źródło: Fot. twitter.com/makowski_m

W rozmowie z Marcinem Makowskim dla Wirtualnej Polski abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, przyznał, że „niestety zbyt często kolejność w naszej komunikacji jest zaburzona. W centrum powinna być osoba pokrzywdzona. W mówieniu o wykorzystaniu seksualnym małoletnich musimy o tym pamiętać”.

Pytany o sprawę bp. Szkodonia, abp Polak zaznaczył, że czekamy, jaki będzie wynik dochodzenia Kongregacji Nauk Wiary względem biskupa.

„W przeszłości, trzeba to przyznać, Kościół był w tych sprawach zbyt naiwny i łagodny” – przyznał abp Polak. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. „Dziś podczas dochodzenia kościelnego zachowujemy się często bardziej restrykcyjnie niż w przypadku procesu świeckiego” – zaznacza Prymas Polski.

W wywiadzie abp Polak odpowiada także na pytania, w jaki sposób Kościół karze tych, których przestępstwa przedawniły się już w świetle prawa państwowego, a z kościelnego postępowania wynika, że jest jednak winny. Prymas Polski zwraca uwagę, że "ukaranie przestępcy jest pierwszym rodzaj pomocy dla osoby pokrzywdzonej, bo w tej sposób zostaje uczyniony fundamentalny krok dla przywrócenia w takiej zranionej osobie poczucia sprawiedliwości".

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży mówi też o tym, co realnie zmieniło się w Kościele po wstrząsie z ubiegłego roku, m.in. zmiany, które niesie za sobą zniesienie sekretu papieskiego i wymóg Papieża, by w każdym kraju powstał stabilny i łatwo dostępny system zgłaszania przestępstw, który w Polsce oparty jest na instytucji delegatów diecezjalnych i zakonnych. Wymienił powołanie Fundacji Świętego Józefa, działalność szkoleniową Centrum Ochrony Dziecka na czele z o. Adamem Żakiem, ustanowienie delegata Episkopatu Polski oraz jego biura, które prowadzi codzienną pracę i komunikację związaną z kwestiami ochrony najmłodszych w Kościele. „Istnieje wielka potrzeba bardziej konkretnych, systemowych działań, a nie tylko reagowania na punktowe problemy. Aby odwrócić negatywny trend zaufania, musimy reagować ponadstandardowo, czynić więcej niż ścisłe wypełnienie obowiązku, który spoczywa na przełożonych” – podkreślił abp Polak.

Cały wywiad na stronie Wirtualnej PolskiWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-17 14:44:43
miniaturka

Kielce: wolontariusze Caritas w projektach ekologicznych

Szkolne Koła, Parafialne Zespoły oraz Centra Wolontariatu Caritas zainicjowały wraz ze swoimi społecznościami już blisko 50 lokalnych projektów ekologicznych, odpowiadając na apel papieża Franciszka o ekologiczne nawrócenie, o które Ojciec Święty apeluje w encyklice „Laudato si”.
2020-02-17 15:08:05
miniaturka

Papież porusza dziś na Twitterze ważną prawdę!

"Sami sobie nie wystarczamy..." Piękne słowa papieża Franciszka możemy przeczytać dziś na jego profilu na Twitterze.
2020-02-17 15:18:49
miniaturka

Kolejny krwawy atak na chrześcijan w Burkina Faso!

24 zabitych, w tym protestancki pastor, i 18 rannych, to wciąż prowizoryczny bilans kolejnego ataku na chrześcijan w Burkina Faso.
2020-02-17 16:03:48
miniaturka

Praga: rozpoczęły się prace przy odbudowie Kolumny Maryjnej

Rozpoczęte dziś prace przy odbudowie Kolumny Maryjnej wspieram moimi modlitwami – napisał na Twitterze metropolita praski kard. Dominik Duka OP.
2020-02-18 08:16:23
miniaturka

Ambasadorzy Kościoła misyjnego

Decyzja Papieża, aby przyszli dyplomaci przepracowali rok na misjach, została ogłoszona kilka miesięcy po tym, jak Franciszek wyraził takie życzenie w przemówieniu kończącym Synod Biskupów o Amazonii – przypomina dyrektor programowy mediów watykańskich.
2020-02-18 08:48:13
miniaturka

Domy Serca – wyjedź na wolontariat misyjny!

Domy Serca to międzynarodowa organizacja misyjna, której celem jest niesienie współczucia i pocieszenie najuboższym i najbardziej potrzebującym. W Polsce istnieje już od 8 lat, wysyłając w tym czasie 100 wolontariuszy. Teraz możliwość wyjazdu otwiera dla wszystkich chętnych!