Abp Henryk Muszyński: wszystko jest darem, także starość

„Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek odczuwam ogromną wdzięczność za wszystko, co Pan Bóg pozwolił mi przeżyć” - powiedział emerytowany metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Henryk Józef Muszyński.

W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbyło się spotkanie promujące jego najnowszą książkę „Posługa Słowu w prymasowskim Gnieźnie”. 

W opisie publikacji wydanej w 2018 roku przez Wydawnictwo Bernardinum w Pelplinie dominikanin o. Tomasz Dostatni OP (który przeprowadził rozmowę wraz z Lidią Ciecierską) podkreślił, że książka – wywiad: „jest podzieleniem się z czytelnikiem kwestiami i przemyśleniami, które głęboko ukształtowały arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, prymasa Polski seniora. – Muszę wyznać, że bardzo trudno było opowiedzieć o całym swoim życiu. Zastanawiałem się, czy sięgać do tego, co jest już za nami. Moi przyjaciele przekonali mnie, że jednak warto i dziś mamy tę książkę – powiedział arcybiskup.

„Posługa Słowu” to blisko czterysta stron, które wzbogacone zostały zdjęciami. Książka została podzielona na pięć rozdziałów: „Kapłaństwo – czas dojrzewania i łaski”, „Metropolita i arcybiskup gnieźnieński”, „Orędownik prymasostwa”, „Posługa Kościołowi Powszechnemu”, „W instytucjach Stolicy Apostolskiej”. – Sam tytuł jest dwuznaczny. Obawiam się, że większość w pierwszej chwili odniesie to do moich kazań. Chodziło jednak o posługę Słowu Wcielonemu – Chrystusowi. Sam podtytuł „w prymasowskim Gnieźnie” jest pewnym hołdem wobec św. Jana Pawła II. Kiedy byłem w 2004 roku w Rzymie z delegacją z Inowrocławia, Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam Arcybiskupa Stolicy Prymasowskiej w Gnieźnie”. I to, że prymasostwo wróciło po tylu latach do arcybiskupa gnieźnieńskiego, jest wielką zasługą św. Jana Pawła II – dodał abp Henryk Muszyński.

„Lektura tej książki pozwoliła mi na nowo odkrywać człowieka, który z całym oddaniem i zaangażowaniem realizuje zawołanie z prymicyjnego obrazka: «Tobie, Panie, zawierzyłem. Nie będę zawstydzony na wieki»” – napisał prymas Polski abp Wojciech Polak. – Z perspektywy lat mogę powiedzieć, że we wszystkich działaniach dostrzegam opatrzność i palec Boży. Będąc w Bydgoszczy, czuję, że jestem wśród swoich przyjaciół. W czasie mojej posługi miasto to aż przez dwanaście lat było związane bezpośrednio ze stolicą archidiecezji w Gnieźnie. Zwróciłbym uwagę na dwa momenty – wizytę Jana Pawła II w 1999 roku oraz powstanie diecezji bydgoskiej, która była pragnieniem mieszkańców, jak i samego Ojca Świętego – powiedział.

Spotkanie w Filharmonii Pomorskiej poprowadził o. Tomasz Dostatni OP, duszpasterz i rekolekcjonista, publicysta, autor wielu książek, obecnie prezes dominikańskiej Fundacji „Ponad Granicami” im. św. Jacka Odrowąża w Lublinie.

jm / Bydgoszcz

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama