Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-01 10:00
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

3. lutego uroczystości odpustowe ku czci św. Agaty w Mikstacie

Mikstat: W najbliższą niedzielę, 3. lutego, parafianie uczczą św. Agatę.To dzień jednego z trzech odpustów odbywających się w tej wspólnocie parafialnej.

Zapowiedź uroczystości odpustowych ku czci św. Agaty
Autor/źródło: parafia Mikstat

Uroczystości odpustowe to czas  szczególny w  życiu każdej wspólnoty parafialnej, to czas świąteczny, czas łaski. Mikstacka fara jest pw. Świętej Trójcy i to właśnie w jej uroczystość odbywa się główny odpust. W ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Agaty, która od wieków czczona jest w mikstackiej wspólnocie. Kult św. Agaty związany jest z pożarami, które często nawiedzały miasto. Jak wspomniano św. Agata czczona jest w Mikstacie od stuleci, warto również zauważyć, że od 2008 roku homilie podczas uroczystości odpustowych głoszą  i sumę odpustową sprawują kapłani z Domu Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. W Domu tym mieszkają kapłani - emeryci, którzy jednak na miarę swoich sił i możliwości służą pomocą w parafiach, głosząc homilie, sprawując Eucharystie, posługując w sakramencie pokuty  i pojednania. 3.lutego przyjadą do mikstackiej parafii, by razem z nami przeżywać odpustowy czas,ale także  ubogacić nas  i umocnić świadectwem swej wiary.

Mikstat znany jest przede wszystkim z odbywających się tu  w sierpniu uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Nad mikstacką społecznością czuwa także święta Agata, może więc  warto bliżej poznać Jej życie. Uroczystości odpustowe są właśnie  czasem refleksji nad życiem naszych Świętych Patronów. Czy św. Agata, młodziutka męczennica może zawstydzać nas ludzi żyjących w XXI wieku, mobilizować do pracy nad sobą? Z pewnością tak. Więc zapraszamy do Mikstatu na uroczystości odpustowe ku czci św. Agaty.

Suma odpustowa zostanie odprawiona 3. lutego o godz. 11:00 w kościele  farnym pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. Homilie w tym dni będzie wygłaszał KS. PRAŁAT  KAZIMIERZ WALCZAK.

A przy okazji,  warto zobaczyć, jak pięknieje mikstacka fara…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-01 08:53:56
miniaturka

Dialog z islamem w sercu podróży do Emiratów

Kościół powinien iść nie tylko tam, gdzie są katolicy. Należy kierować się w takie miejsca, gdzie nie ma katolików właśnie po to, by odkrywać perspektywy na przyszłość – mówi były podsekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Religijnego.
2019-02-01 09:12:47
miniaturka

O. Hans Zollner: ofiary nadużyć są w sercu samego Chrystusa

Odpowiedzialny za przygotowanie lutowego spotkania w sprawie ochrony młodych przed nadużyciami uważa, że jego uczestnicy powinni opuścić Rzym z jasną świadomością, co konkretnie należy uczynić, aby skutecznie przeciwdziałać oraz wyeliminować ten bolesny problem z Kościoła.
2019-02-01 09:26:29
miniaturka

'Człowiek wielkiej wiary' - promocja książki o kard. Wyszyńskim

Prezentacja książki „Człowiek niezwykłej miary” (Stefan Kardynał Wyszyński w świetle wypowiedzi św. Jana Pawła II oraz własnych) odbędzie się 14 lutego br. o godz. 19.30 na Jasnej Górze.
2019-02-01 10:15:58
miniaturka
play

Toruńskie obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego

Z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu bp Wiesław Śmigiel przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. z udziałem osób konsekrowanych z całej diecezji.
2019-02-01 10:27:19
miniaturka

Niezwykły dar dla Biskupa Włocławskiego

Ks. prał. dr hab. Tomasz Kaczmarek przekazał dzisiaj księdzu biskupowi Wiesławowi Meringowi Bullę Beatyfikacyjną 108 Męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej.
2019-02-01 11:19:27
miniaturka
play

Dlaczego w naszej pracy powstają konflikty?

Dlaczego warto poznać przyczyny? Dlaczego powstaje konflikt?